PROJEKT č. 12
 
Seznam přípravků a bezpečnostních listů pro dezinfekční asanaci zemědělských a potravinářských provozů zasažených povodní
prosinec 2002
 
 

 
ABSTRAKT:
 
Dezinfekcí se rozumí soubor opatření vedoucích ke zničení mikroorganizmů pomocí fyzikálních nebo chemických postupů, které mají za cíl přerušit cestu nákazy od zdroje k vnímavému jedinci. Dezinfekci lze definovat jako zničení či zneškodnění mikroorganizmů na neživých předmětech, vnějším prostředí (voda, vzduch) a na neporušené pokožce (dezinfekce kůže rukou). Podle vztahu ke konkrétní epidemiologické situaci dělíme dezinfekci na ochrannou (profylaktickou) a ohniskovou (represivní).

Dezinfekce musí být prováděna tak, aby nedošlo k poškození dezinfikovaných předmětů, dezinfikovaného prostředí nebo nedošlo k postižení osob. Základním údajem pro klasifikaci, aplikaci, skladování a likvidaci případných zbytků dezinfekčních přípravků jsou etikety a tzv. bezpečnostní listy. V nedávné době ČR prošla vlna povodní. V této době bylo aplikováno mimořádné množství dezinfekčních a proti plísňových přípravků. V případech obecního ohrožení musí mít krizový štáb, lékaři, farmáři a manažeři potravinářských provozů k dispozici aktuální a správné informace (tj. aktuální bezpečnostní listy), o správné manipulaci s dezinfekčními prostředky či likvidaci následků škod při náhodné kontaminaci prostředí, lidí či potravin dezinfekčními prostředky.V současné době však neexistuje publikovaný přehled těchto bezpečnostních listů a v případě nouze tak dochází ke zpoždění při řešení akutních problémů s jednotlivými dezinfekčními prostředky díky špatně dostupným informacím.

Cílem tohoto projektu bylo vytvořit seznam vybraných dezinfekčních přípravků pro dezinfekci a likvidaci plísní podle jejich formulace a působení. Dále pak dohledat u výrobců/distributorů těchto přípravků jednotlivé bezpečnostní listy. I když předložený seznam dezinfekčních přípravků a bezpečnostních listů není kompletní, tak poslouží k řešení významné části problémů, které se mohou vyskytnout při řešení problémů v zátopových oblastech s dezinfekčními a proti-plísňovými přípravky. V dalším období je zapotřebí pokračovat v řešení analogického projektu jehož cílem bude vytvoření úplného seznamu bezpečnostních listů, který se bude každý rok aktualizovat a bude dostupný i v elektronické podobě.
 

 
 
CELÉ ZNĚNÍ VE FORMÁTU PDF
 
COPYRIGHT©2003 VĚDECKÝ VÝBOR FYTOSANITÁRNÍ A ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ