PROJEKT č. 13
 
Využití rostlin k eliminaci xenobiotik z životního prostředí
prosinec 2004
 
 

 
ABSTRAKT:
 
Fytoremediace je pojem označující proces využití rostlin pro odstraňování polutantů a xenobiotik ze životního prostředí. Rostliny mohou najít uplatnění při nápravě kontaminace jak anorganickými, tak organickými sloučeninami. V obou případech jsou využívány zcela přirozené procesy, které se u rostlin vyvíjely dlouhou dobu.

Fytoremediace je technika populární, neboť se prokázalo, že při praktických aplikacích je mnohem cenově přístupnější a lépe přijímána veřejností. Má také velkou výhodu v tom, že esteticky obohacuje případně zdevastovanou krajinu. Rostliny lze využít, jak u vysoce kontaminovaných ploch, tak i v mírně kontaminovaných oblastech či k dočištění po použití jiných postupů.

Využití některých fytoremediačních technik bylo již testováno dosti rozsáhle v případě kontaminované půdy i vod. Patří sem v případě půdy následující postupy: fytotransformace, rhizosferní biodegradace, fytostabilizace, fytoextrakce a fytovolatilizace. Při čištění a ochraně vod včetně spodní vody byla použita rhizofiltrace, hydraulické řízení pohybu kontaminace, fytovolatilizace, vegetační kryt a umělé mokřady. Použití rostlin pro stabilizaci určité oblasti, k zabránění větrné či vodní eroze, či jako uzávěru ukončené skládky bývá také zařazováno mezi fytoremediační techniky.

V reálných podmínkách nelze oddělovat působení samotných rostlin, vždy je nutno zvažovat komplexně vzájemné interakce rostlin a půdních mikroorganismů. V poslední době je poměrně velká pozornost věnována i konstrukci transgenních rostlin využitelných pro fytoremediace a jejich možnému přínosu pro dekontaminaci životního prostředí. Studie shrnuje dostupné znalosti a informace o fytoremediaci, mechanismech, které jsou rostlinami a interagujícími organismy uplatňovány a dále zpracovává praktické postupy, jež využívají schopností rostlin pro odstraňování xenobiotik z prostředí.
 

 
 
CELÉ ZNĚNÍ VE FORMÁTU PDF
 
COPYRIGHT©2005 VĚDECKÝ VÝBOR FYTOSANITÁRNÍ A ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ