|
ÚVOD:
Skladištní škůdci mají pro zemědělskou produkci v ČR mimořádný význam. Způsobují totiž přímé ztráty požerem skladovaných zemědělských a potravinářských komodit a další škody vznikají znečištěním komodit trusem a močí škůdců. Bylo zjištěno, že bezpečnost infestovaných skladovaných potravin je na jedné straně ohrožena kontaminací alergenními produkty škůdců, karcinogenními exkrety, lidskými mikrobiálními patogeny a toxikogenními a alergenními plísněmi. Na druhé straně dochází k ohrožení bezpečnosti potravin z důvodu aplikace pesticidů (metylbromid, fosforovodík, organofosfáty a pyrethoridy) do skladovaných surovin. Cílem projektu bylo zmapovat rozsah napadení skladovaných
surovin alregenními a kontaminujícími členovci řádu Coleoptera a zmapování frekvence a vyhodnocení významu napadení pomocí tzv. Paretto diagramů.
Bylo zjištěno že v ČR se vyskytuje 25 druhů škodlivých skladištních brouků na skaldových obilovinách. Pomocí statistické techniky Paretto-diagramy byl zvážen význam výskytu jednotlivých druhů. Nejdůležitějším závěrem bylo zjištění, že v jednotlivých skaldech se vyskytuje pouze 5- 25 % možných druhů škůdců- kontaminátorů. To umožňuje v jednotlivých skladech v ČR použít druhově specifickou volbu pesticidů či biologických agens, a tím snížit zatížení potravin reziduí pesticidů. Toto zjištění má význam pro zajištění bezpečnosti potravin v ČR.
|
|