Evaluace, monitoring, hodnocení a řízení rizik obratlovců ve výrobních a distribučních řetězcích potravin. Metodické podklady pro kontrolu rizik obratlovců ve skladech krmiv.
Garant: Doc. RNDr. Pavel Rödl, CSc. (SZÚ Praha)
prosinec 2011(1) Prvním cílem studie zmapování mediálního odrazu skandálů a rizik vzniklých v ČR jako demonstrace důsledků metodických pochybení deratizace.
(2) Dalším cílem studie prezentovat stav metodické úrovně deratizační praxe na základě osobního průzkumu jednotlivých deratizovaných lokalit a dodavatelských firem a v pořizování příslušné dokumentace.
(3) Třetím cílem studie je shrnout informace o základních metodicky správných způsobech deratizace, zdůraznit její specifické problémy v potravinářství a navrhnout způsoby různých řešení. Vštípit jejím uživatelům, že hlavní a neslevitelné zásady deratizace, jako jsou účinnost a bezpečnost je třeba chápat jako cíle, které lze dosáhnout v různých prostředích v různém období různými cestami. Jedná se tedy o velice flexibilní činnost, jejíž metody jsou ovlivňovány vždy momentální situací (hustota populace, roční období, úroveň aktuální technologie, stav naskladnění apod.). Uzavírání dlouhodobých smluv s rigidními parametry (především počty krmných bodů a intervaly jejich kontrol) dle často nesmyslných požadavků zákazníka, zpravidla rovněž tuto práci degraduje především z hlediska účinnosti.
Na základě rozborů dostupných připomínek kontrolních orgánů je cílem studie v přehledné formě poskytnout návody a návrhy na posuzování nejběžnějších problémů. Předložený materiál může být na základě nově vznikajících problémů ve spolupráci se všemi subjekty deratizace (investor, dodavatel, kontrolor) dále rozšiřován a upravován tak, aby se rozporuplné problémy stávaly v budoucnu spíše jen vzácností.