Problematika negativního dopadu intenzivní chemické ochrany polních plodin
prosinec 2002
ABSTRAKT:
Práce má charakter přehledu literárních údajů. Součástí této zprávy je CD se souborem odkazů, ze kterých práce vychází.
V celosvětovém měřítku je k dispozici obrovské množství dílčích poznatků týkajících se pesticidní ochrany (včetně ekonomiky, která nebyla do předkládaného přehledu zařazena). Dosud ale chybí jejich syntéza, je malá provázanost mezi obory. To je příčinou snahy po ustavování mezinárodních týmů z pracovníků různých navazujících oborů. V České republice je řada pracovišť, které se některou oblastí dané problematiky zabývají (resortní VÚ, ústavy AV - především MBÚ, univerzity a další). Bohužel se však výsledky jejich práce neobjevují běžně v citacích základních databází a i v rámci republiky jsou mezioborově "utajené".
ČR má v oblasti kontaminace prostředí pesticidy relativně dobré postavení. Ve vztahu k rozvinutým zemím používali naši pěstitelé z ekonomických důvodů vždy co nejmenší množství přípravků na ochranu rostlin. Ve vztahu k rozvojovým zemím (ale i řadě států směrem na západ) má převážná většina našich pěstitelů slušné znalosti o zásadách aplikace přípravků na ochranu rostlin a o dopadu chemické ochrany na prostředí. O tom svědčí i současný nebývale vysoký zájem o biologickou ochranu. V tomto směru však má vůči pěstitelům polních plodin náš výzkum obrovský dluh. Určitou brzdou byly dosud i ne zcela jasné regule registrace biologických přípravků, které přeci jen nelze hodnotit podle kriterií pro chemikálie. Nelze srovnávat nesrovnatelné - chemické a biologické přípravky působí na zcela odlišných principech.
Domníváme se, že je vysoce žádoucí dospět k mezioborové spolupráci jak v rámci ČR, tak v rámci mezinárodním - při zapojování našich pracovníků do mezinárodních týmů. Cílem by měla být prioritně analýza a následná syntéza výsledků jednotlivých pracovišť v ČR, která by byla solidním základem pro rozhodování o opatřeních vedoucích k minimalizaci potřeby chemické ochrany. Jsme přesvědčeni, že právě Fytosanitární výbor může v tomto směru sehrát podstatnou roli.