Chemické kontaminanty v potravním řetězci: Výskyt směsí (koktejlů) toxických sloučenin v potravinových surovinách a produktech: Možné pohledy na hodnocení zdravotních rizik
Garant: Prof. ing. Jana Hajšlová, CSc.
prosinec 2014Cíle studie:
Cílem studie byla evaluace rizik výskytu pesticidů, mykotoxinů a pyrrolizidinových alkaloidů jako kontaminatů v potravinových doplňcích pro lidskou výživu v České Republice.
Souhrn:
Teoretická část studie je věnována multi-analytickým přístupům pro současné stanovení mnoha potravinových kontaminantů v matricích přírodního původu. Pozornost byla zaměřena především na mykotoxiny, přírodní toxické sekundární metabolity mikroskopických vláknitých mikromycet, pyrrolizidinové alkaloidy, přirozené toxiny produkované přímo rostlinami, a dále na rezidua syntetických látek, jako jsou pesticidy a veterinární léčiva. Pro tyto skupiny kontaminujících látek je zde shrnut stav současných legislativních regulací, přehled extrakčních postupů se zvláštním zaměřením na metodu QuEChERS a přehled dosavadních multi-detekčních separačně-detekčních metod především založených na technikách kapalinové chromatografie ve spojení s hmotnostně-spektrometrickou detekcí, LC-MS.
V experimentální části této studie byl proveden vývoj a optimalizace multi-detekční metody ultra-účinné kapalinové chromatografie s tandemovou vysokorozlišovací hmotnostně-spektrometrickou detekcí (U-HPLC‒HRMS/MS) pro analýzu mykotoxinů, pesticidů a pyrrolizidinových alkaloidů s využitím kombinace hmotnostních analyzátorů kvadrupól a orbitální iontové pasti. Metoda byla aplikována při analýze těchto kontaminantů na široký soubor 84 potravinových doplňků (bylinných čajů, kapek, sirupů a tablet). Stanovováno bylo celkem 389 analytů, z toho 323 pesticidů, 55 mykotoxinů a 11 pyrrolizidinových alkaloidů. Bylo zjištěno, že potravní doplňky mohou být významným zdrojem širokého spektra těchto kontaminujících látek, které se mohou vyskytovat v řádech tisíců až desetitisíců μg/kg.