Hraboš polní v zemědělské krajině a možnosti jeho hubení
Garant: Ing. Václav Stejskal, Ph.D., Ing. Radek Aulický, Ph.D., RNDr. Marcela Fraňková, Ph.D.
listopad 2020Hraboš polní v zemědělské krajině a možnosti jeho regulace
Souhrn
Odborná studie je zaměřena na stručnou analýzu problematiky hraboše polního s důrazem na aktuálně dostupné a využívané metody jeho likvidace. Kromě přímých škod na zemědělské produkci představuje hraboš také riziko pro zdraví lidí. Studie dokumentovala, že je rezervoárem řady zdravotně významných patogenů, např. leptospiry, hantavirů, viru klíšťové encefalitidy a bartonelly. Hraboš polní patří k nejvýznamnějším polním škodlivým druhům hlodavců z toho důvodu, že vykazuje cyklická přemnožení, která jsou jak velké intenzity, tak velkého geografického rozsahu. Pro dlouhodobé efekty chemického ošetření hrají důležitou roli neošetřovaná refugia, kde hraboši přežívají a odkud se v příhodných podmínkách opět šíří zpět na ošetřené zemědělské pozemky.
Systematické monitorování hraboše polního bylo zavedeno v polovině 50. let dvacátého století v tehdejším Československu. V současné době v ČR existuje státní systém sběru dat výskytu hraboše na polní půdě (aplikace Rostlinolékařský portál ÚKZÚZ). Tento systém umožňuje dlouhodobé zpětné hodnocení, indikace aktuálních rizik a krátkodobé predikce vývoje populace.
V rámci předložené studie byl připraven aktuální přehled registrovaných přípravků na ochranu rostlin (POR) před hrabošem polním. Bylo zjištěno, že v ČR je aktuálně na hraboše polního registrováno 6 přípravků na ochranu rostlin (POR), 3 účinné látky (fosfid zinečnatý, fosfid vápenatý, fosfid hlinitý) a 2 formulace. Studie zjistila, že žádný z aktuálně registrovaných přípravků (POR) na hraboše polního v ČR neobsahuje aktivní látky na bázi antikoagulačních rodenticidů, které jsou nejrizikovějším typem rodenticidních nástrah z hlediska sekundárních intoxikací. Z chemických nástrahových metod jsou nejčastěji registrovány přípravky na bázi zinkfosfidu. V ČR je zároveň omezené množství vědeckých publikací týkajících se aktuální situace sekundárních intoxikačních efektů (rozsah, postižené necílové druhy, incidence, frekvence) necílových efektů nástrah na bázi zinkfosfidu. Studie zmapovala vědecké zdroje publikované v recenzovaných časopisech zahrnutých do dvou prestižních databází (SCOPUS a Web of Science). Analýza ukázala, že ze všech publikovaných prací věnujících se hraboši polnímu (WOS: n = 918, Scopus: n = 1170) nebo látce fosfidu zinku (WOS: n = 419, Scopus: n = 633) je pouze malý podíl věnovaný jejich vzájemnému propojení, resp. chemické kontrole těchto zemědělsky významných škůdců.
Common vole in the agricultural landscape and the possibilities of its control
Summary
The presented scientific expert study is focused on a brief analysis of the issue of vole withemphasis on currently available and used methods of its elimination. In addition to directdamage to agricultural production, voles also pose a risk to human health. The studydocumented that it is a reservoir for a number of health-relevant pathogens, e.g., leptospira,hantaviruses, tick-borne encephalitis virus, and bartonella. The field vole belongs to the mostimportant field harmful species of rodents due to the fact that it causes cyclic populationoutbreaks, which are both high intensity and large geographical range. Untreated refugesplay an important role in the long-term effects of chemical treatment, where voles survive andfrom where they spread back to the treated agricultural land in suitable conditions.Systematic monitoring of field voles was established in the mid-1950s in what was thenCzechoslovakia. At present, there is a state system in the Czech Republic for collectingdatabase data (Phytosanitary Portal – application of the Central Institute for Supervising andTesting in Agriculture) for the occurrence of voles on field soil. This system allows long-termretrospective assessment, indication of current risks, and short-term predictions of population development. As part of the presented study, an up-to-date overview of all registered plant protectionproducts (POR) intended for vole control was prepared. It was found that 6 plant protectionproducts (POR), 3 active substances (zinc phosphide; calcium phosphide, aluminiumphosphide) and 3 formulations. The study found that none of the currently registeredproducts (POR) for vole in the Czech Republic contained active substances based on anticoagulationrodenticides, as the most risky type of rodenticide baits in terms of secondaryintoxications. Of the chemical bait methods, zinc-phosphide-based preparations are mostoften registered. In the Czech Republic, there is a limited number of scientific publicationsconcerning the current situation of secondary intoxication effects (extent, affected non-targetspecies, incidence, frequency) of non-target effects of zinc-phosphide-based baits.The study mapped scientific sources published in peer-reviewed journals in included in twoprestigious scientific databases (SCOPUS and Web of Science (WOS)). The analysisshowed that from all of the published works on field voles (WOS: n = 918, Scopus: n = 1170)or zinc phosphide (WOS: n = 419, Scopus: n = 633), only a small proportion is devoted totheir inter-connection., i.e. chemical control of these agriculturally important pests.