Projekt č.8
Projekt

Možnosti využití biologických agens v ochraně potravního řetězce člověka


prosinec 2004

ABSTRAKT:

Je všeobecně známo, že pro zdraví člověka má velký význam mikroflóra, která působí především v tlustém střevě, tedy v jedné z nejdůležitějších částí lidské trávící soustavy. Střevní mikroflóra aktivně přispívá k řádnému průběhu metabolických procesů a mimo to také funguje jako bariéra bránící usazení patogenních bakterií. K tomu, aby se kolonizující bakterie dlouhodobě udržely v trávícím traktu, potřebují vhodné živiny, z nichž většina pochází z potravy. Přijatá potrava je ale nemusí vždy obsahovat v množství nebo formě, pro metabolizmus bakterií nejvhodnější. Toto jsou základní skutečnosti, ze kterých vychází moderní představy o možnostech využití některých "biologických prostředků" ve výživě člověka a v pozitivním ovlivňování střevní mikroflóry.

Potraviny, které při pravidelné konzumaci příznivě ovlivňují zdravotní stav člověka, označuje termínem "funkční potraviny". A právě problematika tzv. "funkčních potravin" je v současnosti hitem v oblasti lidské výživy ve všech vyspělých státech světa. Téměř deset let již existují výzkumné programy podporované Evropskou komisí, které v této souvislosti studují významné faktory ovlivňující lidské zdraví.

Tato práce se snaží zpřehlednit tématiku mikroorganismů dodávaných v potravě či výživových doplňcích do lidského organismu, kde pak příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Zvláště velký význam mají tyto mikroorganismy například u kojených dětí, neboť tu působí jako ochrana před střevními infekcemi. Samozřejmě ne všechny mikroorganismy mají pouze pozitivní vlastnosti a proto je důležité, aby o této problematice byla v dostatečné míře informována široká veřejnost a spotřebitelé.