Alternativy metylbromidu - jako látky ničící ozonosféru - v ČR a ve světě
prosinec 2006
ÚVOD:
Cílem projektu bylo zhodnotit význam metylbromidu v ČR a zaevidovat bývalé a potní současné uživatele CH3Br a dalších toxických plynů (HCN, PH3) využívaných v činnosti DDD (dovozce a distributory metylbromidu a alternativních fumigantů). Metylbromid nalezl široké použití pro ošetřování zemědělských komodit, mlýnů, dřeva i pro ošetřování půdy. Metylbromid patří mezi nejúčinnější a nejlacinější pesticidy (insekticid, fungicid, nematicid). V rámci této studie bylo zjištěno, že v ČR ho používalo cca 15 firem a celková spotřeba nepřekročila 4 tuny. V ČR nikdy nebyl používán jako půdní fumigant.
Metyl bromid je klasifikován jako látka s vysokým potenciálem rozkládat ozón. Jeho použití je ve světě regulováno nebo zakázáno. Práce s metylbromidem představuje zdravotní rizika. Metylbromid je biocid, který může otrávit popálit lidi, rozsáhlou epidemiologickou studií se prokázalo, že je příčinou rakoviny prostaty. V ČR nebyly dokumentovány fatální případy profesionálních pracovníků v DDD. V projektu byly identifikovány náhrady za metylbromid v oblasti fumigace komodit a ošetřování mlýnů (PH3,HCN, S2F3 aj.) Nebyly identifikovány náhrady za karanténní ošetření komodit v období 24 hodin před či při exportu/importu.
Pro tyto účely by mělo být zažádáno o tzv. oddělení výjimky (tzv. critical exemptions) na omezený dovoz a použití tohoto plynu.