Mykotoxiny, jejich výskyt v surovinách, produktech a krmivech rostlinného původu
prosinec 2002
ABSTRAKT:
Termín mykotoxin je odvozen z řeckého slova "mycos", které znamená houba a z latinského slova "toxicum" znamenající jed. Mykotoxiny jsou definovány jako nízkomolekulární sekundárně metabolické produkty houbových organismů, toxické pro rostliny i teplokrevné živočichy včetně člověka. Z hlediska historické posloupnosti poznávání účinku těchto látek lze mykotoxiny zařadit do několika hlavních skupin: alkaloidy produkované houbou Claviceps purpurea, aflatoxiny, ochratoxin, trichothecény a fumonisiny.
Tento projekt má charakter literární rešerše, jejíž předmětem je zmapování výskytu mykotoxinů především v potravinách, krmivech a surovinách rostlinného původu. Rešerše je členěna na tři části: v části prvé jsou stručně sumarizovány současné poznatky o mykotoxinech, přičemž hlavní pozornost je věnována látkám produkovaných houbami rodu Fusarium, které pro středoevropský region včetně naší republiky představují hlavní riziko.
Ve druhé části je zpracován přehled o aktuálním výskytu mykotoxinů v některých evropských zemích za poslední desetiletí a v části třetí je souhrn rešeršních anotací literárních pramenů publikovaných k dané problematice za poslední tři roky.