Zhodnocení vlivu dopravní zátěže regionu na kontaminaci plodin
Garant: Doc. Vladimír Kocourek, CSc.
prosinec 2007Abstrakt:
Dominantním zdrojem toxických semivolatilních (a volatilních) organických látek v agrárním ekosystému jsou imise, které pocházejí z různých anthropogenních aktivit. Zdroje (organického i anorganického) znečištění prostředí je možné rozdělit na mobilní, kde hlavní příspěvek tvoří emise z dopravních prostředků a stacionární (ze spalovacích procesů, průmyslových výrob a odpadového hospodářství, energetiky, zemědělství aj.). Složení emisí z dopravních prostředků je závislé na typu motoru, provozních podmínkách a palivu. Například obsah PAU v samotných palivech a motorových olejích se často pohybují až na hladinách mg/kg. Ačkoli největší podíl na emisích z mobilních zdrojů mají spalovací motory, PAU se dostávají do prostředí také vlivem
opotřebení asfaltových vozovek, pneumatik a olejových náplní motorů vozidel. Vliv dopravní zátěže území na kontaminaci plodin, krmiv a následně i potravin bývá sice často zmiňován, dlouhodobých případových studií, které by poskytly reálná a validní data, v ČR však není publikováno příliš. Pro posouzení úrovně zátěže určité lokality dopravní infrastrukturou (současnou či plánovanou) jsou srovnávací data cenná.
Studie podá obecný přehled problematiky a poté na základě již realizované tříleté případové studie budou prezentována konkrétní data o zátěži modelové lokality (okolí letiště Praha – Ruzyně) polycyklickými aromatickými uhlovodíky, stopovými prvky a těkavými látkami přítomnými v ropných palivech. Jako indikátory znečištění vegetace byla vybrána jablka, pšenice, listy jahodníku a trvalý travní porost.