Toxické alkaloidy v potravním řetězci člověka
Garant: Prof. Ing. Jana Hajšlová, CSc.
prosinec 2007Abstrakt:
Cílem studie bylo sledování výskytu toxických alkaloidů v potravinářsky významných plodinách, zmapování jejich distribuce v jednotlivých částech rostlin a posouzení vlivu pěstování, zrání a skladován na jejich obsah. Vzhledem k tomu, že se jedná o přirozeně toxické látky, které jsou součástí ochranných systémů rostlin a k jejich zvýšené produkci dochází zejména ve
stresových situacích, jako jsou nepříznivé klimatické podmínky nebo napadení škůdci, byl také podrobně popsán vliv těchto nepříznivých podmínek na jejich obsah. Dokumentován byl vliv kulinárních úprav na obsah toxických alkaloidů. Popsány byly běžné hladiny sledovaných alkaloidů v čerstvých i skladovaných rostlinách.V rámci předkládané studie byly shromážděny dostupné informace o vlastnostech jednotlivých významných alkaloidů a jejich biologických účincích. Detailně byly shrnuty dosud známé údaje o jejich toxicitě a uvedena případná existující legislativní opatření. Pozornost byla také věnována biosyntéze těchto toxinů v rostlinách a možnostem jejich degradace. V rámci studie byly popsány analytické metody, umožňující stanovení hladin sledovaných toxických alkaloidů v potravním řetězci člověka.
Pro zajištěni chemické bezpečnosti potravin a formulaci příslušných legislativních opatření je potřeba komplexní znalosti a dostupnosti informací o dané skupině biologicky aktivních sloučenin, jejichž dietární příjem může vyvolat negativní zdravotní efekty. V posledních letech je pozornost vědeckého výboru pro potraviny (SCF) v EU zaměřena též na některé přírodní toxiny včetně alkaloidů. Jedná se o přírodní dusíkaté látky velmi rozdílných struktur a vlastností, které vznikají jako sekundární metabolity rostlin a vykazují v závislosti na konzumovaném množství různé biologické účinky. Z hlediska potravního řetězce člověka hrají významnou roli alkaloidy, vyskytující se některých v rostlinách čeledi lilkovitých. Potravinářský význam mají rody lilek (Solanum) a rajče (Lycopersicon), k nimž se řadí brambory (S. tuberosum), lilek vejcoplodý čili baklažán (S. melongena) rajčata (L. esculentum). Kromě základních potravinářských plodin mohou do potravního řetězce pronikat některé toxické pyrrolizidinové alkaloidy z plevelných rostlin, problém může představovat také izochinolinový alkaloid nezralých makovic – morfin. V rámci předkládané studie byly podrobně popsány některé toxické látky patřící do skupiny alkaloidů. Detailní pozornost byla věnována látkám významným z hledisky potravního řetězce člověka a to steroidním glykoalkaloidům brambor a rajčat a nově objeveným a sledovaným nortropanovým alkaloidům přítomným především v bramborách - kalysteginům.