Projekt č.2
Projekt

Bioanalytické metody pro hodnocení bezpečnosti zemědělských surovin a produktů


Garant: Ing. Václav Stejskal, PhD (VÚRV, v.v.i.), Prof. Ing. Jana Hajšlová (VŠCHT Praha)

prosinec 2008

Použití moderních bioanalytických metod při kontrole / monitoringu potravinových surovin a produktů umožňuje nejenom snížení nákladů na provedení analýzy, ale přispívá i k omezení výdajů na skladování neprověřeného materiálu či minimalizaci prodlev ve výrobě nebo prodeji hotových výrobků. Rychlé a dostatečně přesné bioanalytické metody umožní podstatně zvýšit rozsah kontroly kvality a zdravotní nezávadnosti, což dále podpoří důvěru spotřebitelů v produkční i zpracovatelskou sféru. Zapojení biosenzorů kombinujících rozpoznávací schopnosti biomolekul s elektronickými nebo optickými transduktory do systému kritických bodů (HACCP) umožňuje rovněž řízení rizik v reálném čase, případně efektivní a rychlou validaci CCP.

Ve studii je uveden přehled vybraných bioanalytických metod pro analýzu chemických kontaminantů v potravinách, které jsou využitelné v rámci screeningové strategie, nebo jako samostatné analytické postupy. Principy enzymové imunoanalýzy na pevné fázi (ELISA) jsou shrnuty podle použitých formátů a typů pevné fáze, přičemž jsou uvedeny příklady z vývoje postupů stanovení některých zástupců mykotoxinů, reziduí pesticidů a procesních kontaminantů. Podrobně jsou diskutovány též principy imunoafinitní chromatografie a lateral flow immunochromatography - tzv. strip testů. Jsou také naznačeny možnosti konstrukce biosenzorů s ohledem na jejich rozpoznávací i transduktorovou část. Detailně je probírán imunoafinitní senzor založený na povrchové plazmonové rezonanci (SPR), který dnes díky komerčně dostupným komponentům nachází uplatnění zejména v analýze reziduí veterinárních farmak.

Studie přesvědčivě ilustruje výhody bionalytických metod, které představují komplementární strategii ke stávajícím, často velmi nákladným instrumentálním postupům.

Soubory ke stažení

prosinec 2008