ABSTRAKT:
GMO se stávají součástí životního prostředí včetně agro-ekosystémů a vstupují do potravního řetězce. Jejich využití v zemědělství a potravinářské produkci je neodvratitelné. V současné době končí "moratorium" na uvolňování GMO do životního prostředí a do oběhu. Lze proto předpokládat strmý nárůst schválených GMO s potenciálním uplatněním v zemědělské výrobě a potravinářské produkci. Navíc se ČR od 1. května 2004 stala řádným členem EU a bude se tedy muset řídit legislativními pravidly platnými v tomto společenství.
Zatím je v ČR uvolněno do oběhu pouze malé množství geneticky modifikovaných rostlin (v současné době pouze RR sója a kukuřice MON810) naproti tomu jsou již v EU v oběhu desítky GMO. V únoru 2004 také u nás vstoupila v platnost novela zákona č. 78/2004 Sb, který upravuje nakládání s GMO.
Vzhledem k výše uvedené situaci byla uvedená studie vysoce aktuální. Studie hodnotí současnou situaci a nepodjatě o ní informuje zemědělskou veřejnost i spotřebitele.
Cílem projektu je hlavně:
- Charakterizovat situaci v EU zejména s ohledem na platnou legislativu a činnost odpovídajících poradních výborů ve vztahu k uvolňování GMO do prostředí a do oběhu.
- Stručně charakterizovat GMO, která byla uvolněna do oběhu v EU a doplnit GMO využívané a schválené v ČR s ohledem na jejich zdravotní a ekologickou nezávadnost v podmínkách ČR.
- Zhodnotit rizika GMO vyvíjených v ČR (len, hrách, brambory) a jejich možné interakce s agro-ekosystémy.
- Shrnout dopady zákona č. 78/2004 Sb. o nakládání s GMO a souvisejících vyhlášek na využití GMO v zemědělství ČR.
- Vyhodnocení dostupnosti informací o GMO v souvislosti se zákonem č. 78/2004 Sb. o nakládání s GMO pro zemědělskou praxi (koncept ko-existence).
- Systém kontroly nakládání s GMO v ČR, návaznost na EU.
- Přehled laboratoří pro detekci GMO v ČR.
- Seznam odkazů na užitečné stránky internetu.
- Seznam informačních zdrojů.
|